Proč je půda pokožkou země?

Proč je půda pokožkou země?
Půda je pokožkou planety Země. 1) Lidé si svou pokožku chrání a jakmile si ji zraní, jsou vystaveni množství chorob a jejich tělo slábne. S půdou je to stejné. Když ji přestaneme chránit a vážit si jí, onemocní a přestane plodit – zemře, stejně jako živí tvorové. Půdu musíme chápat komplexně jako složku přírodního prostředí.
Jak vzniká půda?
Půda vzniká zvětráváním tzv. matečné horniny, na kterou působí společně s povětrnostními podmínkami také mikroorganizmy, rostliny a živočichové. Je to dlouhý proces. Půda, ve které dnes pěstujeme plodiny, je stará až 15 000 let. Půda je nenahraditelná, je důležité ji chránit.
Co je zásaditá půda?
zásaditá půda - pH 7,4 až 8,5; Zahradním rostlinám většinou vyhovuje neutrální pH. Ovocné stromy žádají pH 6,8 až 8,0. Kyselá půda vyhovuje borůvkám, azalkám, ale i jahodníku a červenému rybízu. Kyselost půdy snižujeme především vápněním. Tip
Jak se vyvíjí půda na zemské kůře?
Taková půda se vyvíjí přirozeně z povrchových zvětralin zemské kůry, ze zbytků organismů žijících v půdě i na půdě a působením podnebí. Jde o půdy přírodní, panenské.