Jaké jsou porosty lišejníků?

Obsah

Jaké jsou porosty lišejníků?

Jaké jsou porosty lišejníků?

Porosty lišejníků s přibližně desetiletým zpožděním znovu osidlují místa, kde vymizely. V současné době jsou také stále častěji nacházeny druhy, které byly považovány za velmi citlivé na znečištění. Lišejníky obsahují množství látek s antibiotickými účinky a dodnes se používají jako léčivé rostliny.

Kde se pěstují lišejníky?

Lišejníky se vyskytují v nejrůznějších prostředích a porůstají nejrůznější povrchy (půda, skály, větve stromů). Jedná se o dlouhověké organismy, které mohou žít i v poměrně extrémních podmínkách, ale jsou citlivé na znečištění životního prostředí, zejména na znečištění ovzduší oxidy síry.

Jaké jsou druhy lišejníků?

Materiál: různé druhy lišejníků, např. provazovka (Usnea), terčovka (Parmelia), pupkovka (Umbilicaria), misnička (Lecanora), dutohlávka (Cladonia), pukléřka (Cetraria), terčovník (Xanthoria), apod. Pomůcky: lupa . Postup: lupou zjistíme způsob přisedání lišejníkových stélek jednotlivých druhů k podkladu a zařadíme je do příslušných skupin .

Kde se vyskytují lišejníky na úpatí Krušných hor?

Zejména se jedná o výsypky na úpatí Krušných hor, kde se vyskytují lišejníky porůstající horniny obohacené kovy, např. drobnovýtruska rezavá ( Acarospora sinopica ), šálečka rezavá ( Lecidea silacea) či misnička nazlatlá ( Lecanora subaurea ).

Související příspěvky: