Co jsou tuky a oleje součástí lidské stravy?

Obsah

Co jsou tuky a oleje součástí lidské stravy?

Co jsou tuky a oleje součástí lidské stravy?

Tuky a oleje jsou důležitou součástí lidské stravy a jejich konzumace má vliv na zdraví člověka. Tuky používáme v jídelníčku téměř každý den, jen bohužel každý už tak moc neřeší, jakou tepelnou úpravou prošly a v jaké jsou finální kvalitě.

Jaké jsou tuky v olivovém oleji?

Pouhých 24% olivového oleje je tvořeno nasycenými tuky a omega-6 a omega-3 mastnými kyselinami ( 1 ). Ovšem většina tuků v olivovém oleji (kolem 73%) připadá na zdravé mononenasycené tuky (kyselinu olejovou), které jsou velmi zdravé.

Jaký je vztah mezi olivovým olejem a rizikom mozkové mrtvice?

Vztah mezi olivovým olejem a rizikem vzniku mozkové mrtvice byl zkoumán velmi důkladně. Analýza několika velkých studií, kterých se zúčastnilo více než 841 tisíc pacientů, potvrdila, že olivový olej je jediným zdrojem mononenasycených tuků, který snižuje riziko vzniku mozkové mrtvice a kardiovaskulárních onemocnění ( 14 ).

Co je olivový olej a zdraví?

Olivový olej a zdraví: 11 léčivých účinků, o kterých možná nevíte! Kolem tuků, které přijímáme v potravě, panují mezi odborníky rozporuplné názory. Nicméně prakticky všichni lékaři vám potvrdí, že olivový olej, zejména v takzvaném extra panenském provedení, je velmi zdravý.

Související příspěvky: