Co jsou husí vejce?

Obsah

Co jsou husí vejce?

Co jsou husí vejce?

Husí vejce, přesněji skořápky z nich, rádi využívají malíři a malířky kraslic i výrobci různých dekorací. Pro chovatele je pochopitelně nejdůležitější líhnout housata. „Co je čisté, neoplozené, tak to je moje,“ usmívá se Martina Loukotová, malířka kraslic z Letkova. Pro zájmovou činnost bývají určeny také přebytky vajec.

Kde jsou kachní vejce populární?

Kachní vejce jsou v zahraničí velmi populární potravinou a v některých částech světa dokonce nepostradatelným pomocníkem v kuchyni. Například v Anglii se z nich pečou buchty, v Thajsku z nich dělají výborné kachní taštičky a v Číně zase pokrm nazývaný „stoleté vejce“.

Jak se snášejí husí vejce?

Husy začínají snášet na přelomu února a března, vajíčka snášejí obden a celkový počet se u jednotlivých plemen různí, může to být 10, ale i 60 vajec. Pokud byste přece jen chtěli husí vejce vyzkoušet v kuchyni, ověřte si, že chovatel dbá na čistotu prostředí, vejce skladujte v chladu.

Proč se husí vejce používají?

V hromadném stravování totiž platí zákaz husí vejce používat kvůli vysokému riziku obsahu bakterií, např. rodu Salmonella, které způsobují salmonelózu. Vejce vodní drůbeže jsou v tomto směru náchylnější než vejce slepičí. K jídlu se příliš nehodí, ale pro pečení jsou jako stvořená.

Související příspěvky: