Co je reálná mzda?

Obsah

Co je reálná mzda?

Co je reálná mzda?

Reálná mzda je termín používaný k určení skutečné hodnoty mzdy, to znamená, co je možné za tuto mzdu si pořídit. Reálná mzda je vyjádřením poměru ceny životních potřeb k vyplácené peněžité odměně. Hrubá mzda - odměna za práci před zdaněním, odpočty a daňovými bonusy. Průměrná mzda je pojem používaný v statistice.

Co je minimální mzda?

Minimální mzda je nejnižší cena práce bez ohledu na její složitost, druh, množství a kvalitu, kterou je zaměstnavatel povinen zaměstnanci poskytnout. v ČR byla minimální mzda zavedena v roce 1991 a od 1.1. 1991 činila 2 000 Kč, tj. 10,80 Kč na hodinu a od té doby byla zhruba 20x navýšena [5] .

Co je hrubá mzda?

Druhy mzdy 1 hrubá mzda = základní mzda + osobní ohodnocení, příplatky, prémie a odměny + náhrada mzdy 2 čistá mzda = hrubá mzda - zákonné srážky (záloha na daň z příjmu, zdravotní a sociální pojištění) 3 částka k výplatě = čistá mzda - ostatní srážky (např. výživné, spoření) + náhrada mzdy za nemoc 4 dekretová mzda = hodnota tarifu + osobní ohodnocení zaměstnance More ...

Jaká je maximální mzda pro rok 2020?

Sazba daně z příjmů fyzických osob zůstává i pro rok 2020 na 15 procentech. Pokud jste zaměstnanec, nadále se vypočítává z tzv. superhrubé mzdy. Průměrná mzda pro rok 2020 byla stanovena na 34 835 korun; Minimální mzda pro rok 2020 je 14 600 korun.

Související příspěvky: