Jaký je obsah glykoalkaloidů v bramborách?

Obsah

Jaký je obsah glykoalkaloidů v bramborách?

Jaký je obsah glykoalkaloidů v bramborách?

V hlízách se vyskytují obvykle v koncentracích 20 až 100 miligramu na kilogram čerstvých brambor, přičemž největší koncentrace solaninu se nachází pod slupkou, v okolí oček a v blízkosti poranění nebo klíčků. Obsah glykoalkaloidů závisí na odrůdě i na stanovišti, kde byly brambory vypěstovány.

Jaké jsou brambory zralé?

Nekupujte a nekonzumujte brambory, které nejsou zralé, jsou zelené nebo nazelenalé. Nejezte brambory, které chutnají hořce až pálivě. Oloupané, nakrájené nebo nastrouhané brambory co nejrychleji uvařte, opečte, usmažte nebo jinak tepelně zpracujte.

Jak použít naklíčené brambory v kuchyni?

Naklíčené brambory můžete v kuchyni použít, pokud nemají změněnou chuť a pokud je dobře oloupete a klíčky pečlivě odstraníte. Nejlépe okamžitě po oloupání a nakrájení brambory uvařte ve vodě, čímž snížíte obsah glykoalkaloidů v hlízách.

Co jsou brambory a příbuzné rostliny?

Brambory a příbuzné rostliny vytvářejí tyto látky jako součást svého obranného mechanismu vůči predátorům. V hlízách se vyskytují obvykle v koncentracích 20 až 100 miligramu na kilogram čerstvých brambor, přičemž největší koncentrace solaninu se nachází pod slupkou, v okolí oček a v blízkosti poranění nebo klíčků.

Související příspěvky: